Słuchaj podcastu: W naszym wspólnym interesie jest, by miasta były przyjazne dla wszystkich

Opad jest podstawowym źródłem wody w mieście i początkiem wielu pozytywnych procesów w jego przestrzeni. Oczyszcza powietrze, łagodzi mikroklimat, poprawia warunki życia mieszkańców. Dlatego tak istotnym wydaje się zatrzymywanie wody opadowej w miejscu, w którym spada. Mądra i dobra retencja przeciwdziała zarówno suszom, jak i powodziom. A także jest odpowiedzią na to, by wszystkim w mieście żyło się dobrze.

>>> SŁUCHAJ PODCASTU <<<

Nie ma już czasu na zastanawianie się, czy odbetonowywać, czy nie. To po prostu trzeba zrobić. Klimat się zmienia, widzimy to już gołym okiem, a dane i badania tylko to potwierdzają. Będziemy świadkami coraz dłuższych okresów z upałami, coraz bardziej skumulowanych opadów. To wszystko pogorszy nam jakość życia, a milionom Polaków zagrozi ograniczeniem dostępu do wody. Większość wody pitnej w miastach bierze się z wód gruntowych. One odnawiają się tylko wtedy, jeśli deszcz wsiąknie w ziemię, a nie zostanie jak najszybciej odprowadzony z chmury rurą do Bałtyku. Nie musimy tego wymyślać na nowo. Jest już wiele przykładów, że można robić dobrą retencję, że to działa i ludziom polepsza się życie w miastach” – mówiła w jednym z wywiadów Renata Woźniak, kierowniczka działu modelowania RETENCJAPL Sp. z o.o.

Zapraszamy na prelekcję dr Renaty Woźniak-Vecchie: Nowoczesne zarządzanie siecią w gminach, które odbędzie się w ramach trzeciej sesji tematycznej „Zarządzanie i uwarunkowania finansowo-prawne bezpieczeństwem ekologicznym gminy”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *