Woda to zasób niezwykle cenny – chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości. Między innymi dlatego tegoroczne Forum Praktyków EKOGMINA 2021 poświęcamy wodzie – gminnej wodzie dla klimatu. 

 

W kontekście miast i gmin niebagatelną rolę odgrywa tak zwana mała retencja. Najważniejsze w małej retencji jest lokalne zatrzymywanie (spowolnienie spływu) wody jak najdłużej, by poprawić nawodnienie gruntu – podnieść poziom wód gruntowych. To temat, który dotyczy zarówno terenów miejskich, jak i wiejskich. Wiele się mówi o tym, że wodne zasoby Polski są na poziomie zasobów, jakie ma Egipt – państwo pustynne. Zatem ochrona zasobów wody wydaje się być już nie tylko opcją, ale i koniecznością  w związku ze zmianami klimatycznymi, czyli brakiem śniegu zimą, często długotrwałym brakiem opadów powodującym rekordowe susze a z drugiej strony lokalnymi podtopieniami i powodziami.

Wydaje się zatem, że obowiązkiem jest troska o każdy litr wody. Tym bardziej troska samorządów o to, by budować świadomość mieszkańców, zachęcać do zbierania deszczówki i wykorzystywania jej np. do podlewania ogrodów, to działanie potrzebne i konieczne. Ma to wymiar nie tylko ekologiczny, ale również ekonomiczny.

 

Zachęcamy do włączenia się w akcję łapania deszczu i dzielenia się tym z innymi – dając dobry przykład i inspirując innych do działania.

Manifest Klimatyczny, który jest naszym medialnym Partnerem, udostępnił na swojej stronie MAPĘ RETENCJI – mapa gromadzi informację o zbiornikach, stawach czy oczkach wodnych, które nie powstają przez przegradzanie rzeki i strumieni. Mając na swojej posesji beczkę, większy zbiornik, oczko wodne lub staw, można oznaczyć się na mapie. Aktualna objętość retencyjna to 14 477 m3. Zatem jest jeszcze sporo do zrobienia!

 

190389837_625782598822045_8031537762529727866_n

 

A podczas naszej konferencji o temacie retencji i o tym, jak retencjonować wodę z jednoczesnym zapewnieniem jej dobrej jakości będzie mówił w Sesji Klimatycznej prof. Tomasz Heese.

 

Powrót

Zarejestruj się

 

REJESTRACJA JUŻ RUSZYŁA!

7-8 października 2021

Widzimy się w Gdańsku!

 

 

Koszt uczestnictwa:
899 zł netto za udział w konferencji, 199 zł netto za udział w warsztacie

Kontakt

BIOPRO Sp. z o.o.

ul. Marynarki Polskiej 163

80-868 Gdańsk

NIP: 584-27-56-178

Olga Długokęcka

Media i promocja

Dorota Jucewicz

Event manager